Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

AMANDMANI PARLAMENTARACA EU

Poslanici EP zabrinuti zbog izmjena Zakona o državljanstvu, žale zbog Mandićeve podrške podrivanju suvereniteta Crne Gore, BiH i Kosova

25.03.2025 07:17h

Foto: EPA/EFE Patrick Seeger

Evropski parlament EP, u brojnim amandmanima na Izvještaj Evropskog parlamenta o Crnoj Gori pozdravlja sporazum između premijera i opozicionih lidera da zatraže mišljenje Venecijanske komisije u vezi sa prestankom mandata sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović i da se opozicija vrati u parlament, javio je dopisnik RTCG iz Brisela.

Navodi se da su međustranačka politička posvećenost i funkcionisanje parlamenta neophodni za postizanje značajnog napretka u ključnim reformama vezanim za EU, posebno u izbornim i pravosudnim reformama i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U amandmanima, poslanici pozivaju vladajuću većinu i opozicione stranke da daju prioritet pronalaženju adekvatnog rješenja za ustavnu krizu kroz parlamentarni dijalog, prenosi portal RTCG.

Poslanici u izmjenama i dopunama žale zbog promjena u usvojenom reformskom zakonodavstvu ubrzo nakon što je EU dobila pozitivno mišljenje (posebno na skup zakona „IBAR“) i naglašavaju da se usvojene reforme moraju efikasno i dosljedno sprovoditi kako bi se obezbijedio istinski napredak i potpuno usklađivanje sa evropskim zakonodavstvom.

Dodatno, pozivaju crnogorski parlament i vladu da spriječe da politika identiteta skreće pažnju sa dnevnog reda EU ili da zaoštri odnose sa susjedima, osiguravajući da Crna Gora ostane čvrsto na putu ka EU, istovremeno naglašavajući da se svaka diskusija o politici identiteta mora voditi s najvećom osjetljivošću kako bi se izbjegla dalja široka polarizacija i da bi trebalo težiti ka širenju konsenzusa; u tom kontekstu izražava svoju ozbiljnu zabrinutost zbog kontroverznih predloga o državljanstvu i jeziku, prenosi portal RTCG.

U amandmanima poslanici izražavaju zabrinutost da bi sve izmjene i dopune Zakona o državljanstvu, posebno one koje dozvoljavaju dvojno državljanstvo, mogle imati ozbiljne i dugoročne implikacije na procese donošenja odluka i nacionalni identitet u zemlji.

Pojednini europoslanici osvrnuli su se na učešće predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića na Svesrpskom saboru u Beogradu i izražavaju žaljenje zbog njegove podrške tom prilikom usvojenoj deklaraciji o “podrivanju suvereniteta Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Kosova.”

Takođe, izražava se zabrinutost zbog “podrške koju su Mandić i drugi članovi vladajuće koalicije dali secesionističkoj i destabilizujućoj politici predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika nakon suđenja u susjednoj Bosni i Hercegovini”.

Konstatuje se da poglavlje 31 nije moglo biti zatvoreno u decembru 2024. i poziva na preduzimanje konkretnih koraka od strane Crne Gore i njenih susjeda kako bi se dugotrajni bilateralni sporovi riješili na konstruktivan i susjedski način, uključujući neriješena pitanja demarkacije granice, što je prije moguće tokom procesa pristupanja, dajući tako prioritet interesima građana. Poslanici pozdravljaju i bilateralne konsultacije između Republike Hrvatske i Crne Gore održane 27. januara 2025. o statusu neriješenih bilateralnih pitanja.

Jedan od predloga amandmana konstatuje i da je Ivan Vuković, predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredjsednik Demokratske partije socijalista (DPS) priveden u Beogradu 15. marta.

Ističe se i ozbiljna zabrinutost zbog nepravilnog vođenja izbornog procesa u opštini Šavnik u kojem su se izbori ponavljali više od dvije i po godine bez konačnog ishoda. Dodaje se da EP žali zbog izbornih nepravilnosti, uključujući promjenu pravne adrese birača za glasanje u Šavniku i organizovano prevoženje autobusima birača od strane DPS-a da glasaju na dan izbora. Državna izborna komisija i vlada se pozivaju da osiguraju da se izborni proces završi.

Na nacrt izvještaja Marjana Šareca poslanici su uložili više od 230 amandmana. Do kraja aprila poslanici imaju rok da se dogovore o kompromisnim amandmanima, o kojima će se potom glasati na Vanjskopolitičkom odboru Evropskog parlamenta.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT