Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

"TRAŽIMO DA SA RAZUMIJEVANJEM I BEZ PREDRASUDA BUDE SAGLEDANA POTREBA IZMJENA ZAKONA O UNUTRAŠNJOJ TRGOVINI"

Unija poslodavaca apeluje na ukidanje zabrane rada nedjeljom: Pružimo šansu privredi i turistima, bez narušavanja prava zaposlenih

14.05.2025 12:22h

Foto: Pixabay

Unija poslodavaca Crne Gore još jednom javno apeluje na Vladu Crne Gore i sve političke aktere da, kako navode, sa razumijevanjem i bez predrasuda sagledaju potrebu izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojim se od 2019.  zabranjuje rad trgovina na veliko i malo nedjeljom i tokom praznika.

"Apelujemo da se ukidanje neradne nedjelje ne doživljava kao prijetnja radnicima, već kao nužna mjera koja bi doprinijela odgovornijem i realnijem funkcionisanju tržišta, razvoju turizma i unapređenju poslovnog ambijenta.

Važno je naglasiti da ni prije usvajanja ove zabrane većina trgovina u Crnoj Gori nije radila nedjeljom, niti bi u budućnosti bila obavezna da radi. Odluka bi bila prepuštena samim poslodavcima, koji bi u skladu sa svojim poslovnim procjenama mogli odlučiti da li se rad nedjeljom isplati", piše u saopštenju Unije poslodavaca.

To se, kako dalje navode, prvenstveno odnosi na butike, prodavnice prehrambenih proizvoda i druge sektore koji bilježe veći promet tokom vikenda, naročito u zimskim i ljetnjim turističkim sezonama.

"Unija poslodavaca Crne Gore je kroz dug i odgovoran proces pregovora, u okviru Socijalnog savjeta, zajedno sa Sindikatom i predstavnicima Vlade, uspjela da dođe do modela koji je usaglašen u interesu i radnika i poslodavaca. Posebno naglašavamo da je ovaj prijedlog prethodno dobio saglasnost čak dva ministra ekonomije u prethodnim vladama, što potvrđuje da je riječ o dobro promišljenom i široko prihvaćenom kompromisu", istič u saopštenju. 

Model, kako objašnjavaju, predviđa da se prava zaposlenih zaštite kroz povećanu dnevnicu od 80% za rad nedjeljom i obavezni slobodan dan u toku naredne sedmice, dok se istovremeno poslodavcima ostavlja mogućnost da, na osnovu realnih tržišnih potreba i poslovne računice, odluče da li će raditi nedjeljom, naročito u vrijeme pojačanih potrošačkih aktivnosti u ljetnjoj i zimskoj turističkoj sezoni.

"Ovaj model bi Crnu Goru učinio atraktivnijom i dostupnijom turistima, uz poštovanje radnih prava. Ipak, postignuti dogovor socijalnih partnera ignorisan je od strane poslanika svih parlamentarnih partija, koji nisu podržali interes ni privrede ni zaposlenih, koje zapravo i  zastupaju. Ignorisanje dogovora postignutog na Socijalnom savjetu, samo po sebi predstavlja svojevrstan presedan i dokaz da političari imaju svoje ciljeve koji se ne moraju poklopiti sa ciljevima privrede i zaposlenih u njoj.

Naša zemlja se već suočava sa ozbiljnim izazovima: ograničenom dostupnošću, slabom avio povezanošću, zastarjelom saobraćajnom infrastrukturom i nedovoljno efikasnim komunalnim uslugama. Zabrana rada nedjeljom samo doprinosi zatvaranju Crne Gore i u sopstvenim granicama, što dodatno narušava sliku Crne Gore kao otvorene i turistima pristupačne destinacije. Uz 52 neradne nedjelje i najmanje 16 dana državnih i vjerskih praznika, trgovinama će u ovoj godini biti onemogućen rad najmanje 68 dana", ističu u saopštenju.

To prema stavu Unije, predstavlja svojevrsno ograničenje poslovne aktivnosti poslovnim subjektima i ograničavanje slobode privređivanja ovih subjekata ali i  diskriminaciju u odnosu na sve ostale privredne grane koje nemaju takvu vrstu ograničenja.

"Unija poslodavaca Crne Gore poziva na dijalog sve nadležne organe i institucije kako bismo zajedno našli najbolje rješenje i postigli balans između zaštite prava zaposlenih i omogućavanja normalnog funkcionisanja tržišta, očuvanja radnih mjesta i jačanja konkurentnosti Crne Gore kao jedne od vodećih turističkih destinacija regiona", zaključuju u saopštenju. 

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT