Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

PREDSJEDNIK OPŠTINE TRAŽI REAKCIJU RESORNOG MINISTARSTVA

Šavnik bez ijednog upisanog đaka ove godine; Jakić: Ovo više nije problem grada već države

25.06.2026 21:32h

Foto: DPS

Predsjednik Opštine Šavnik, Jugoslav Jakić saopštio je da ove godine u tom gradiću nije upisano nijedno dijete u prvi razred osnovne škole.

“Nijedno. To nije statistički podatak. To nije broj u tabeli. To je upozorenje. To je alarm koji bi morao da se čuje mnogo dalje od Šavnika. Posljednjih dana slušam kritike građana zbog stanja školskih objekata. Kažu da su škole stare, dotrajale i da ih je vrijeme pregazilo. I znate šta? U pravu su. Ali ‘ajde da budemo pošteni do kraja”, naveo je on u objavi na Facebooku.

Ukazao je da Opština Šavnik nije nadležna za rekonstrukciju i kapitalna ulaganja u obrazovne objekte.

“To je posao države, odnosno Ministarstva prosvjete. Naš posao je da budemo partner, da predlažemo, insistiramo, tražimo i upozoravamo. I upravo to radimo godinama. Više puta smo se obraćali Ministarstvu prosvjete sa zahtjevom da se ozbiljno pristupi rješavanju problema školskih objekata na području naše opštine. Tražili smo sastanke, nudili saradnju, ukazivali na stanje na terenu i na činjenicu da se sjever Crne Gore ne može razvijati bez ulaganja u obrazovanje”, ističe Jakić.

Nažalost, kako dodaje, nijesu naišli na onakav nivo razumijevanja i podrške kakav ovaj problem zaslužuje.

“Posebno zabrinjava činjenica da se istovremeno na državnom nivou govori o modernizaciji obrazovne infrastrukture i investicijama u škole širom Crne Gore. Ministarstvo prosvjete je saopštilo da se kroz programe unapređenja obrazovne infrastrukture ulažu desetine miliona eura u školske objekte. Moje pitanje je jednostavno: gdje je u tim planovima Šavnik? Da li djeca iz Šavnika vrijede manje od djece iz većih gradova? Da li roditelji koji žele da ostanu na svojim ognjištima imaju manje pravo na dostojanstvene uslove školovanja svoje djece”, pita prvi čovjek Šavnika.

Godinama, kaže, slušaju priče o ravnomjernom regionalnom razvoju.

“Ali ravnomjeran razvoj ne počinje konferencijama, strategijama i lijepim saopštenjima. Počinje tamo gdje dijete sjeda u školsku klupu. A danas u Šavniku nemamo nijedno dijete koje će sjesti u klupu prvog razreda. I zato ovo nije pitanje politike nego pitanje opstanka”, poručuje on.

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT