Preuzmite našu aplikaciju, Dnevno.me - Tvoja dobra navika! App store | Play Store

logo

+

user avatar

ADVERTISEMENT

SJEDNICA USTAVNOG ODBORA

Saslušana još tri kandidata za sudije Ustavnog suda, sjutra nastavak sjednice

25.01.2023 07:39h

25.01.2023 16:51h

Foto: Screenshot/Youtube

Završena je sjednica Ustavnog odbora na kojoj su nastavljena  konsultativna saslušanja kandidata prijavljenih na Javni poziv za izbor četvoro sudija Ustavnog suda Crne Gore.

Odbor je saslušao Edmond Ujkaja, Azru Camu i Maju Šćepanović.

Sjednicu ste mogli pratiti uživo na našem portalu:

Šćepanović: Personalne promjene na čelu Državnog tužilaštva ne doprinose kvalitetu rada

Poslanik Luiđ Škrelja pitao je kratko da Šćepanović da ocjenu o Izmjenama i dopunama Zakona o državnom tužilaštvu. 

Ona je kazala da personalne promjene na čelu Državnog tužilaštva ne doprinose kvalitetu rada. 

"Imamo vd status i znamo na koji način se iz tog stanja može izaći, ali zaista ako je ovdje intencija promjena bila uvažavanje mišljenja tužilačke organizacije, nama treba neka stalnost, da se na taj način unaprjeđuje rad", dodala je ona. 

Kazala je da ako se već od njih traže rezultati, onda moraju očekivati da tako nešto mogu i da zahtijevaju. 

Šćepanović: Povjerenje građana se može povratiti blagovremenim i jednakim odlukama 

Poslanica GP URA Suada Zoronjić upitala je Šćepanović da ukoliko bude izabrana za sudiju US kako će doprinijeti da građanima vrati povjerenje u sudsku vlast. 

Ona je dodatno pitala zašto je trebalo dugo vremena da Evropski sud počne da tretira ustavnu žalbu kao pravni lijek, te šta bi učinila da ne dođe do situacije da on prestane da je tako da je tretira. 

Šćepanović je kazala da se povjerenje može jedino vratiti ako svaki građanin očekuje u svakoj situaciji da će dobiti isto pravno rješenje bilo od sudova redovne nadležnosti ili Ustavnog suda. 

"I takve odluke moraju biti blagovremene", kazala je ona. 

Dodala je da je činjenica da je trebalo vremena da ustavna žalba dobije svoju djelotvornost, te da smatra da US ne može biti sud četvrtog stepena, ali ono što je njegovo pravno tumačenje, odnosno tumačenje norme koju da US, je obavezujuće za Vrhovni sud. 

"Bez toga nema pravne sigurnosti, ni ustavnosti", kazala je Šćepanović. 

Šćepanović: Prepoznata sam po integritetu svojih odluka

Šćepanović je na prvo pitanje kratko odgovorila da je njen odgovor izričito "ne". 

"Otvorila mi se mogućnost da konkurišem za zamjenika Tužioca i budem izabrana bez ikakve političke pozadine", dodala je ona. 

Takođe, kazala je da nema nikakvog uticaja na njene odluke, te da je prepoznata po integritetu u donošenju svojih odluka. 

Ona je kazala da smatra da nije dobra situacija gdje ne postoji nikakav rok za odlučivanje u predmetima, te da bi možda bilo dobro vratiti onaj rok od 18 mjeseci za odlučivanje, ali da se i on čini predugim. 

Dodala je i da žalbe koje se odnose na lokalne izbore nijesu za ponos državi, te US bi trebao to uzeti u obzir kao prioritet u radu. 

Bojović: Da li ste imali određenu političku podršku?

Poslanik DF-a Dragan Bojović istakao je da nije zgrada Ustavnog suda jedina koja prokišnjava, već su tu i Muzički centar i Crnogorska kinoteka, koje su izgrađene prije dvije godine i u koje je uloženo 13 miliona eura, kao i da prokišnjava Crnogorsko narodno pozorište (CNP), što su naslijeđeni problemi. 

On je pitao Šćepanović da li je pri prvom angažmanu imala određenu vrstu političke podrške, te da li je imala neke neformalne vrste uticaja prilikom donošenja odluka. 

On je pitao i šta misli i kako bi rješavala nagomilani problem ustavnih žalbi, te šta misli o lokalnim žalbama koje se odnose na lokalne izbore gdje imamo opstrukciju primopredaje vlasti u Podgorici i Pljevljima. 

Laličić: Nadam se da članovi Odbora neće prihvatiti da se kandidati za sudije US biraju iz šešira

Poslanica DPS-a Jovanka Laličić čestitala je Šćepanović na ponovnoj kanditaturi, kazavši da je lijep utisak i danas ostavila.

Ona je kazala da se nada da članovi Odbora neće prihvatiti "originalnu" ideju da se kandidati za sudije US biraju iz šešira, već da će to biti na transparentan način. 

Ona je pitala Šćepanović da li smatra da je Crna Gora stvorila dobar normativni okvir koji posebno tretira maloljetnike, te da li su kriterijumi za ocjenu tužilaca dovoljno kvalitetni ili bi ih trebalo mijenjati u nekom pogledu. 

Šćepanović je kazala da što se tiče maloljetničkog zakonodavstva Crna Gora ima dobar zakonodavni okvir. 

Na pitanje oko ocjenjivanja, ona je odgovorila da joj dugogodišnje iskustvo govori da su kontrole koje su ranije rađene, bile sveobuhvatnije. 

"Tužilac je gospodar svog predmeta. Ta komisija je imala mogućnost da izvrši na koji način je tužilac formirao predmet, da li je ta odluka zakonita ili nije, kakav je bio taj pretres i slično", dodala je Šćepanović. 

Laličić je kazala da joj se dopada što je Šćepanović navela da postupa kao timski igrač. 

"Pogubno je što imamo ekspanziju copy - paste mišljenja. Prihvatamo šta neko kaže i to je to. Smatram da je to pogubno", kazala je Šćepanović. 

Koprivica: Kakav je Vaš stav po pitanju trećeg mandata na rukovodećoj poziciji?

Poslanik Demokrata Momo Koprivica pitao je da li bi bila spremna da radi na Cetinju s obzirom da je sjedište Ustavnog suda u Prijestonici, te kakvo je njeno mišljenje o cjelishodnosti trećeg mandata na rukovodećoj poziciji.

Ona je kazala da nema problem sa preseljenjem na Cetinje ukoliko bi bila sudija Ustavnog suda. 

Na pitanje o trećem mandatu, Šćepanović je kazala da personalizovanje jedne ustanove nije dobro te da je stav oko trećeg mandata je izdalo i državno tužilaštvo. 

Ona je kazala da sudija Ustavnog suda mora da bude prije svega dobar pravnik, dobar tumač a ne čitač zakona, i da ne dozvoli pritisak.

Šćepanović: Tužilaštvo u Kolašinu funkcioniše kao mala porodica

Poslanica Pavićević kazala je da zna je Šćepanović jedini tužilac u Tužilaštvu u Kolašinu, te kako se bori sa obimom posla, s obzirom da je uvijek dežurna. 

Njeno drugo pitanje odnosilo se na zaštitu majke i djeteta.

Šćepanović je kazala da je prilično dobro organizovana, te da ima podršku i članova porodice i članova kolektiva Tužilaštva u Kolašinu, njih četvoro na koje je izuzetno ponosna.

"Funkcionišemo kao mala porodica", kazala je Šćepanović. 

Dodala je i da odličnu komunikaciju ima i sa policijom. 

"Možda je to do načina na koji sam postavila stvari i tako sebi olakšala rad", navela je ona. 

Šćepanović je kazala da je država dosta učinila kada je u pitanju finansiranja medicinski potpomognute oplodnje, ali da se na tome uvijek može raditi. 

"Svakako smatram da je država dosta toga učinila po tom pitanju", dodala je ona.

Šćepanović je podsjetila da je drugi put pred Ustavnim odborom. Istakla je da je dobitnica nagrade Luča, kao i da je završila Pravni fakultet u Podgorici. 

Od maja 2021. je rukovoditeljka Osnovnog državnog tužilaštva u Kolašinu. 

Završeno saslušanje kandidatkinje Cama. Sledeća pred Odborom je Maja Šćepanović. 

Cama: Kod nas su u dovoljnoj mjeri zaštićena prava i slobode

Poslanik DPS-a Luiđ Škrelja kazao je da dostavljanje nekih ličnih preferenci nije neophodno, ali da ne treba da ima anizomitet niko, već da bi trebalo da se afirmiše u opštem dobru. 

On je tražio da sama ocijeni da li će da odgovori na pitanje kako ocjenjuje stanje ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori. 

Cama je kazala da je uvijek radila i imala posla. 

Ona je dodala da je po njenom mišljenju, u dovoljnoj mjeri zaštićena prava i slobode. 

Poslanica Bogavac kazala je da je zanima zašto Cama nije dostavila neku ličnu biografiju, te da bi voljela da čuje ko je Azra Cama.

Ona je rekla da je rođena u Prijepolju ali da je uvijek dolazila u Crnu Goru, te udavala se ili ne, uvijek će ostati Cama. 

Cama: Motiv prijave zaštita ljudskih prava

Poslanica DPS-a Suzana Pribilović između ostalog, pitala je Camu šta je bilo glavno da se prijavi na Javni poziv za sudije Ustavnog suda. 

Cama je kratko kazala da je glavni motiv bio zaštita ljudskih prava i sloboda.

Ivanović: Kako to da nakon rada u sudu dolazite da radite na šalter?

Poslanik SNP-a Dragan Ivanović, podsjetio je nakon rada u Osnovnom sudu u Baru i Ulcinju ona dolazi da radi na šalter u CB Podgorica, te tražio od nje da objasni kako se to desilo. 

Ivanović je potom pitao da li je bila upoznata sa slučajem 2015. godine kada je "policija prebijala građane po ulicama i lovila ih kao zečeve, kao i kada prebiše auto gospodina Martinovića". 

Cama je kazala da je sud njena "velika ljubav" do te mjere da je u sudu a zatim i u tužilaštvu radila bez dana odmora. 

"Pa ako već ne ide oću neki posao gdje ću moći da koristim odmor. To je bilo dvije godine, i čak sam smatrala da mi je potrebno neko iskustvo. Meni nikada nije bio problem da radim, a nije bilo lako tu raditi", odgovorila je Cama. 

Ona je kazala da je rješenje na neodređeno dobila tek 2016. godine, te da prije toga nije imala priliku da se upozna sa predmetom koji je Ivanović pomenuo. 

Ona je dodala da zna da je to bio ozbiljan predmet, a da je ona u tom momentu bila na probnom radu, te da nije radila predmete koji su bili tako važni. 

Cama: Mediji u predkrivičnom postupku nekada pretjeraju

Poslanica DPS-a Jovanka Laličić pitala je Camu kako cijeni način na koji se ljudi privode radi davanja izjava u SDT, sa maricama na rukama i snažnu medijsku propraćenost, da li je time prekršeno načelo poštovanja prezumpcije nevinosti. 

Cama je kazala da je svako nevin dok se suprotno nedokaže pravosnažnom sudskom odlukom. 

"Sve drugo unaprijed je suvišno", kazala je ona. 

Dodala je da poštuje rad medija, ali smatra da u predkrivičnom postupku nekada pretjeraju. 

"Mislim da moraju u tom dijelu imati neka ograničenja", dodala je ona.

Bojović: Kakav je Vaš stav prema protestima?

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Dragan Bojović upitao je Camu kakav je njen stav prema mirnim protestima, odnosno u kojoj mjeri i na koji način se određeni protest mora smatrati demokratskim i drugačijim, a kada ga treba shvatiti kao događaj koji ugrožava ustavno-pravni poredak države. 

"Da li protest u kojem se koristi vatreno oružje, blokiraju saobraćajnice, koriste i pale gume, da li se on može nazvati protestom kojim se izražava stav ili kao ugrožavanje ustavno-pravnog poretka države", pitao je on. 

Ona je odgovorila da je Ustav jasan, te da sam naziv mirno okupljanje govori sve. 

Cama: Podržavam suverenu i nezavisnu Crnu Goru, nikako drugačije

Lider Liberalne partije Andrija Popović upitao kandidatkinju Cama kakav je njen odnos prema Crnoj Gori kao suverenoj i nezavisnoj državi, i članici NATO-a.

"Da li vi podržavate čitav taj put, i nezavisnost i suverenost CG i ulazak u NATO, jer od velikog značaja nam je da sudije US budu ljudi koji poštuju ovu državu i da budu prave patriote", dodao je Popović. 

Cama je kazala da podržava evropski put, i da smo na korak do njega. 

"Mnogo, mnogo smo učinili na tom putu. Ja se nadam da oni od kojih zavisi izbor za tu visoku funkciju, neće zaustaviti taj put. Štaviše, ima nas, mnogo nas je. Pitanje je nijasni, a vi ste tu i vi ćete izabrati najbolje. Za suverenu i nezavisnu Crnu Goru sam, nikako drugačije", dodala je ona. 

Cama: Otvoriti Sigurnu kuću u svim opštinama u Crnoj Gori

Vesna Pavićević iz DPS-a kazala je kandidatkinji Cama u svojoj biografiji nedostaje da još samo bude sudija Ustavnog suda. 

Ona je pitala kakav je njen po mišljenju femicida u Crnoj Gori, kao i da li ljudi sa nekom vrstom invalidnosti imaju drugačiji pristup u ostvarivanju prava socijalne, zdravstvene ili bilo koje druge zaštite. 

Cama je kazala da za osobe sa invaliditetom gleda samo sa poštovanjem, i ravnima sebi. 

Na pitanje o femicidu, Cama je odgovorila da smo mi tradicionalno društvo, te da je to pitanje specifično.

"Krivični zakonik je to dobro predvidio. Samo je pitanje do koje mjere mi to primjenjujemo i poštujemo. Ne isključujem mogućnost uvođenja femicida, ali ako pogledamo, u zakonima je sve dobro i jasno predviđeno", kazala je Cama. 

Ona je kazala da je psiholog neko ko je jako potreban, te da je rješenje da se u svim opštinama Crne Gore uvede Sigurna kuća.

Cama je kazala da ne želi da se izjasni o vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti, jer "sudija Ustavnog suda mora da posjedi stručnost i uživa visoki moralni ugled." 

Ona je dodala da je sve drugo manje važno.

Završeno saslušanje Edmond Ujkaja. Sledeća pred Odborom je Azra Cama. 

Ujkaj: Nijesam član nijedne političke partije

Poslanik Demokrata Momo Koprivica pitao je Ujkaja kakvo je njegovo mišljenje o ustavnoj zaštiti u našoj zemlji, medijskim slobodama u Crnoj Gori, kao i da li je član neke političke partije. 

Ujkaj je odgovorio da je ustavna zaštita dobro regulisana u Crnoj Gori, ali da on kao pripadnik manjiskog naroda u zemlji bude izabran za sudiju US, ne bi želio da to bude samo zbog toga što je pripadnik manjinskog naroda. 

"Ustavna zaštita je dosta dobra. Članom 77 Ustava prava manjina su dosta dobro i decidno navedena", dodao je Ujkaj. 

On je naveo da bi insistirao da US pokrene postupak ukoliko smatra da je prekršeno neko pravo, te da bi to prevashodno trebala da bude uloga Ustavnog suda. 

"Proaktivno djelovanje apsolutno podržavam", istakao je on. 

Kad je riječ o medijskim slobodama u CG, Ujkaj je kazao da bi se zalagao onoliko koliko je u nadležnosti US da budu riješeni napadi na novinare i obezbijeđena medijska sloboda. 

Na pitanje da li je član neke političke partije, kazao je da naravno da ima politička ubjeđenja ali da nije član nijedne partije. 

Ujkaj: Notarijat doveo do relaksacije sudova

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Dragan Ivanović tražio je od Ujakaja da prokomentariše opravdanost postojanja notara u Crnoj Gori, kao i da li su cijene usluga notara dovedene u red. 

Ujkaj je kazao da je u tom poslu otkako je uvedena prva notarska kancelarija u Tuzima. 

"Notarijat je obavezan organ po meni. To je dovelo do jedne relaksacije sudova. Bilo je priče oko tarife, ali sad se to dovelo u red, postoji ta notarska tarifa, usluge su precizno definisane, prostora za zloupotrebu nema, pa je on dosta dobro zaživio u Crnoj Gori", kazao je Ujkaj. 

Škrelja: Šta Vas je motivisalo da se prijavite za sudiju US?

Poslanik DPS-a Luiđ Škrelja kazao je da je dugo razmišljao šta da pita kandidata Ujkaja, jer kako kaže dolazi iz krajeva u kojima ljudi "od rođenja imaju urođen osjećaj za pravdu". 

On je pitao koji je konkretan motiv prijavljivanja za sudiju Ustavnog suda, te šta bi kao prioritetni zadatak postavio sebi prvog dana dolaskom na funkciju sudije US. 

Ujkaj je kazao da za jednog pravnika nema većeg cilja nego da postane sudija Ustavnog suda zemlje čiji je građanin. 

"Mislim da je pozicija sudije US jedna pozicija koja zahtijeva i znanje i predanost radu i ozbiljnost, kao i političku neutralnost", kazao je Ujkaj.

Komentarišući stanje u kome se nalazi zgrada US, Ujkaj je kazao da je to "van pameti", te da bi prvo obezbijedio adekvatne uslove za rad.

Ujkaj: Nemam iskustva u pravosuđu

Poslanica Pokreta za promjene (PzP) Jovanka Bogavac pitala je da li prosjek ocjena pri studiranju treba da bude neki od kriterijuma pri izboru sudija US. 

Ona je pitala da li je studirao na albanskom ili srpskom, kao i da li bi imao jezičku barijeru u komunikaciji, te kakvo je njegovo iskustvo u pravosuđu. 

Ujkaj je kazao da je osnovne studije završio na albanskom, a specijalističke ovdje u Podgorici, na crnogorskom jeziku, te da je konkurisao za ovlašćenog tumača za albanski jezik, za šta je i postavljen.

Na pitanje o iskustvu u pravosuđu, Ujkaj je kazao da ga nema.

Ujkaj: Spreman sam za sva dodatna usavršavanja

Poslanica DPS-a Vesna Pavićević upitala je Ujkaja kakav je bio njegov rad u Sektoru Kriminalističe policije u Podgorici, te da li je prošao sve referate kao pripravnik.

Ona je još pitala kakva se slika Ustavnog suda stvara u javnosti, zbog uslova u kojima radi taj sud, te šta bi on učinio da tu sliku promijeni u javnosti. 

Ujkaj je kazao da je pripravnički obavljao na sektoru vezanom za suzbijanje krađa i da nije bio ni u jednom drugom sektroru. 

"Na pitanje popravke imidža US u javnosti sigurno da se treba poraditi i radom i adekvatnim pristupom, u saradnji uvijek, jer sam ništa ne bio mogao postići. Treba naći modus operandi koji će može da štiti pravni poredak ove zemlje. Još dalje otvaranje ka medijima, saradnja sa svim zainteresovanim sektorima, povećana transparentnost, to je nešto što mislim da bi doprinijelo poboljšanju percepcije", rekao je Ujkaj i dodao da je spreman za dodatne edukacije i učenje nečeg novog. 

Ujkaj: Percepcija javnosti o Ustavnom sudu nije dobra

Ujkaj je kazao da osim toga što bi trebalo da to bude ugledan građanin, budućeg sudiju US treba da karakteriše dokazivanje u dosadašnjem radnom angažmanu, u odgovornosti koju iskazuje na preuzetim poslovima, što se i može lako provjeriti. 

"Taj prostor je ostavljen za dosta široka tumačenja, smatram da bi uz odgovoran pristup, častan i pošten, poslu koji bi mi se povjerio, dokazao i opravdao povjerenje visokog doma", istakao je on. 

Na pitanje o percepciji javnosti o radu US, ona i nije toliko dobra. 

"On treba svakako da postoji, i on je garant vladavine prava i jednog sigurnog napretka, naročito Crne Gore", kazao je Ujkaj i dodao da bi tu percepciju poboljšao tako što bi Ustavni sud više bio otvoren ka javnosti.

Laličić: Da li je percepcija javnosti o radu Ustavnog suda odgovarajuća stvarnom stanju u sudu?

Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Jovanka Laličić upitala je Ujkaja koje bi ga karakterne osobine preporučile za prestižnu funkciju sudije US, kao i da li smatra da je percepcija javnosti o radu US odgovarajuća stvarnom stanju u sudu, te ako jeste čime bi on doprinio da se stanje u tom Sudu poboljša. 

Ujkaj: Ja sam "građanin svijeta" i idem u korak sa potrebama koje zahtijeva moderno društvo

Lider Liberalne partije Andrija Popović osvrnuo se na pitanje vladavine prava i poštovanje ljudskih prava i sloboda, te pitao Ujakaja kakvo je njegovo mišljenje o pitanju restitucije.

On je Ujkaja pitao kakav je njegov odnos prema najranjivijim slojevima stanovništva, prema najugroženijima, kao što su LGBT populacija, Romi i Egipćeni.

Od tog stava, Popović je kazao da će zavisiti i podrška Liberalne partije. 

"Pitanje restitucije zahtijeva značajnu pažnju i adekvatan pristup. Svjestan sam toga da to nije ni do dan danas zaživjelo u mjeri u kojoj je propisano zakonom koji je donesen prije 20 godina, ali da li je US imao prostora da samoinicijativno pokrene postupak ocjene ustavnosti i zakonitosti to bi trebalo sagledati sa više aspekata. Taj predmet nisam nikada detaljno analizirao, ali svaki predmet koji bude imao prizvuk toga da se ruši ili ustavnost ili zakonitost sigurno će imati moju pažnju", kazao je Ujkaj. 

O tome kakav je njegov stav o najranjivijim kategorijama, Ujkaj je kazao da je pripadnik manjinskog naroda u CG, i da ima apsolutno razumijevanje za njihove potrebe i položaj u društvu.

"Ja sam građanin svijeta i u korak sa potrebama koje zahtijeva moderno savremeno društvo", rekao je Ujkaj. 

Ujkaj: Formiranje "trijažnog odjeljenja" jedan od načina da se broj ustavnih žalbi smanji

Poslanica Građanskog pokreta (GP) URA Suada Zoronjić pitala je kandidata Ujakaja da li postoji plan ili strategija kako bi doprinio da se broj ustavnih žalbi smanji, jer ih je, prema njenim riječima, sada oko 3000 u Ustavnom sudu. 

Ujkaj je odgovorio da je jedno od rješenja formiranje "trijažnog odjeljenja."

"Tu bi se vidjelo da li se mogu eliminisati te žalbe zbog toga što su nepotpune, neblagovremene ili zbog raznih drugih nedostataka. Da se nađe način da se riješi šta je to što je hitnije. Nadam se da ozbiljnim i odgovornim pristupom, i kompletne službe US, to moglo riješiti u jednom relativno brzom periodu. Kompletan plan i strategiju sada ne mogu iznijeti, bez konkretnog dogovora", kazao je Ujkaj. 

On je rekao da ima raznih mišljenja o tome da li je ustavna žalba važan pravni lijek. 

"Mislim da je dobro što postoji i što je zakonodavac predvidio. Na nama je da ta žalba bude efikasnija i da se pokažu rezultati u svakodnevnom životu", dodao je on. 

Prvi pred Odborom je Edmond Ujkaj. 

Trenutno je zaposlen u notarskoj kancelariji u Tuzima. Predsjednik je i Opštinske izborne komisije Tuzi.  

On je kazao da se nada da će trenutna situacija oko izbora sudija US ovog puta da se riješi, za cjelokupni interes društva i zemlje.

"Ukoliko mi se ukaže prilika da obavim ovu veliku i značajnu dužnost, vjerujem da ne bih iznevjerio očekivanja", poručio je Ujkaj. 

Podijelite vijest
Preuzmite Dnevno.me mobilnu aplikaciju na
Pratite nas na
Pridružite se našoj Viber zajednici

Poslednji komentari (0)

Svi komentari

500

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT